Jak napisać CV do pracy – wzór

Jaki jest sens CV?

Jak napisać CV do pracy i po co to robić? CV zapewnia potencjalnemu pracodawcy szybkie podsumowanie Twojego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności pomagając mu zdecydować, czy jesteś dobrym kandydatem do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. CV są również często wymagane jako część aplikacji dla absolwentów/zawodowych szkół.

Jak napisać CV do pracy:

  1. Pisanie CV jest sztuką, a nie nauką. Celem nie jest narzucanie treści do konkretnego szablonu, ale aby znaleźć format i styl, który podkreśli Twoje doświadczenie i mocne strony. Kolejność i nacisk w sekcjach powinny również odzwierciedlać poziom priorytetu czytelnika.
  2. Wciel się w rolę czytelnika. Czy mogą łatwo znaleźć informacje, których szukają? Czy jest to jasne, dlaczego byłby Pan/Pani dobrze przystosowany/a do tej pracy?
  3. Wykorzystaj konkretne przykłady, opisując swoje doświadczenie. Co zrobiłeś/-aś/-aś?
  4. Twoje CV musi być spójne i jasne pod względem stylu i formatu, profesjonalne w treści i ogólną prezentację oraz, w miarę możliwości, ukierunkowaną w szczególności na stanowisko/firmę/dziedzinę do którego aplikujesz.
  5. Zrób swoje badania! Aby Twoje aplikacje były skuteczne, musisz wykazać się wiedzą o pracodawcy i o tym, czego on szuka. Bądź świadomy i poinformowany, nie generyczny!
  6. Długość: Twoje CV może zawierać maksymalnie do dwóch stron. Istnieje kilka wyjątków, w tym sektor zarządzania/biznesu, który ma tendencję do preferowania jednej strony.

Aby ułatwić dostosowanie CV do każdej aplikacji, zalecamy sporządzenie „głównego CV„, które zawiera wszystko. Ten dokument będzie prawdopodobnie miał kilka stron, ale ponieważ jest to tylko dla Ciebie, to jest OK. Dokument ten jest w porządku – ponieważ jest tylko dla Ciebie. Idea polega na tym, aby mieć wszechstronny zapis swoich działań, doświadczeń i osiągnięć, które możesz wykorzystanie do przyszłych zastosowań.

Więcej wzorów CV do pobrania na stronie Wzory CV.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach i w dalszym ciągu nie wiesze jak napisać CV do pracy, możesz również skorzystać z darmowego CV kreatora aby w łatwy i szybki sposób uzupełnić wybrany przez siebie wzór CV.