Jak napisać CV?

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak napisać CV..

Powiedzmy to sobie szczerze – pisanie życiorysu może być strasznie stresujące. Ale dzięki nam pisanie idealnego CV wcale nie musi takie być. W rzeczywistości, to może być łatwe, jeśli wiesz, co robisz.

Do tego właśnie służy nasz artykuł. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie istotne etapy tworzenia tego dokumentu. Obiecujemy, że kiedy skończysz, będziesz chciał pokazać światu swoje CV.

Co to jest CV?

Czym jest życiorys. CV jest podsumowaniem Twojej historii pracy, umiejętności i wykształcenia. To kompletne spojrzenie na swoją karierę zawodową, obejmujące każdy aspekt edukacji, pracy i doświadczenia. Jest podsumowaniem tych doświadczeń i umiejętności. Powinno być dostosowane i edytowane dla każdej konkretnej pracy, o którą aplikujesz i powinno mieć tylko jedną lub dwie strony.

CV jest najbardziej pożądanym dokumentem w każdym procesie rekrutacji. W rzeczywistości osoby rekrutujące dokładniej analizują życiorysy kandydatów do pracy niż listy motywacyjne. Przejdźmy więc do tego, jak to dobrze zorganizować swój wzór CV.

Jak zaprojektować swoje CV?

W internecie jest wiele artykułów jak napisać CV. Dobrze zaprojektowane CV ma proste, czyste wzornictwo i w przejrzysty sposób przedstawiony kontakt z kandydatem do pracy. Będziesz musiał dodać swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie – w tym wszelkie specjalistyczne szkolenia, które być może otrzymałeś – Twoje umiejętności i najlepszy sposób, aby się z Tobą skontaktować.

W rzeczywistości jedną nie ma jednego właściwego sposobu ich uporządkowania – są one tak wyjątkowe, jak Ty. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest bardziej istotne dla stanowiska, na które aplikujesz – lub jeśli Twoje wykształcenie nie odpowiada wymaganiom stanowiska – wtedy Twój stopień powinien być umieszczony na dole Twojego CV. Innymi słowy, musisz zorganizować swoje CV w sposób, który ma sens dla Ciebie i który pokazuje Twoje najsilniejsze atuty dla konkretnej pracy, o którą się ubiegasz.

Przykład jak napisać CV

Uważaj, aby nie oprzeć się zbyt mocno na tradycyjnych szablonach życiorysów. Mogą one ułatwić pisanie życiorysu, ale nie pomogą Ci też wyróżnić się w stosie innych życiorysów. Ludzi zbyt często wykorzystują standardowe wzory CV, które nie pozwalają im wyróżnić się na tle konkurentów. Dlatego bardzo ważne jest aby twój szablon CV był wyjątkowy. Musi być dobrze zaprojektowany (przejrzysty i zwięzłe) – taki jak te przykłady CV.

Jak napisać CV tak aby zaprezentować swoje umiejętności, wykształcenie i doświadczenie?

Najważniejsze, unikaj stosowania frazesów takich jak „szybko się uczę” i „jestem pracowity” w swoim CV. Dlaczego? Są one nadużywane i nie są wystarczająco konkretne. Zamiast tego użyj przykładów swoich osiągnięć (np. wyniki finansowe jakie udało się osiągnąć, projekty jaki prowadziłeś, itp.).

Ale jeśli chodzi o pokazanie swoich umiejętności, edukacji i doświadczenia, jest więcej rzeczy, na których musisz się skupić, niż tylko osiągnięcia. Rekruterzy będą  skanować Twoje CV w poszukiwaniu dokładnych słów kluczowych, które pasują do opisu stanowiska pracy. Tak więc, jednym ze sposobów, aby upewnić się, że można pokazać te umiejętności jest dodanie tych słów kluczowych do  sekcji umiejętności.

Jak sprawdzić swoje CV?

Po pierwsze, nie próbuj poprawiać swojego życiorysu, dopóki nie zostanie on ukończony. Dlaczego? Oszczędzisz sobie czasu, a pozostawienie teraz błędów może pomóc w napisaniu lepszego pierwszego szkicu, ponieważ koncentrujesz się na samym pisaniu. Będziesz zadowolony, że zdecydowałeś się wrócić i dokonać wszystkich zmian na raz.

Nigdy nie próbuj edytować swojego życiorysu bezpośrednio po jego napisaniu. W rzeczywistości powinieneś zrobić sobie 24-godzinną przerwę przed poprawką życiorysu. Z czasem zobaczysz swoje CV świeżym spojrzeniem.

Kiedy dajesz swoje CV do przeczytania, spróbuj przeczytać je wstecz. Brzmi to dziwnie – i nie zawsze jest łatwe – ale czytanie wstecz zmusza do skupienia się na każdym słowie i pomaga lepiej uchwycić zarówno błędy ortograficzne, jak i gramatyczne w tekście.

Na koniec poproś przyjaciela lub członka rodziny o przeczytanie swojego życiorysu. Mogą one wykryć błędy, których Tobie się nie udało.

Jeśli nadal nie wiesz jak napisać CV i nie chcesz pisać go od podstaw, możesz skorzystać z gotowych szablonów w darmowym kreatorze CV.