3 sposoby aby Twoje CV się wyróżniało

W wielu przypadkach najtrudniejszą częścią procesu ubiegania się o pracę jest dostanie się na rozmowę kwalifikacyjną, a umiejętność pisania CV może być problemem.

skuteczne cv
skuteczne cv

W wielu branżach – szczególnie na poziomie początkującym lub na stanowiskach młodszych specjalistów – masz do czynienia z setkami kontrkandydatów. W takich przypadkach nie masz szansy, aby ich pokonać tylko olśniewającą osobowością. Możesz tego dokonać tylko za pomocą CVnarzędzia zaprojektowanego tak abyś dostał zaproszenie na rozmowę.

Kiedy rekrutujący otrzymuje setki podań, które najprawdopodobniej wyglądają i brzmią tak samo, to może być naprawdę trudno sprawić, że twoje kwalifikacje do pracy wyróżniają się wśród mas innych CV.

Życiorys to nie jest podsumowanie Twojego życia, ale dokument marketingowy zaprojektowany, aby przyciągnąć pracodawców do Ciebie. Rekruter spędza średnio siedem sekund, decydując, czy jest zainteresowany Twoim CV czy nie.

Zapytaliśmy ekspertów (rekruterów i menedżerów zatrudnienia), którzy widzieli tysiące życiorysów w ciągu swojej kariery, co gwarantuje im zwrócenie uwagi, kontynuowanie czytania, a następnie, miejmy nadzieję, skontaktowanie się z daną osobą w celu uzyskania dalszych informacji na temat kolejnych etapów procesu rekrutacji:

Nie wysyłaj tego samego starego CV do wszystkich

Jedną z najczęściej powtarzanych rad, jakie usłyszeliśmy jest dostosowanie swojego CV do tego, o jakie stanowisko aplikujesz, co oczywiście może być dość długim procesem, jeśli aplikujesz na dziesiątki stanowisk.

Biorąc pod uwagę to, jak szybko osoby rekrutujące decydują się kontynuować czytanie, ważne jest, abyś wykazał w swoim CV, jak bardzo zależy Ci na tej konkretnym stanowisku pracy. To samo ogólne CV wysyłane w przypadku wielu podań o pracę ogranicza Twoją szanse.

Pojedyncza strona z odpowiednimi szczegółami jest o wiele bardziej przekonywująca i czytelna niż cztery lub pięć stron z wykazem wszystkiego, co kiedykolwiek zrobiłeś. Celem jest zwięzłe i skoncentrowane CV, które zawiera tylko odpowiednie umiejętności i doświadczenie – to zawsze będzie skuteczna i sprawdzona forma.

Upewnij się, że podkreślisz umiejętności zdobyte na poprzednich stanowiskach, które będą wymagane na stanowisku, o które się ubiegasz – nawet jeśli praca była inna. Zwróć szczególną uwagę na wcześniejsze role, które były podobne do tych, do tych, do których się zwracasz. Jeśli w międzyczasie pełniłeś inne role, które nie były istotne, nie zostawiaj luk, ale wystarczy mała wzmianka.

Nie wypisuj wszystkich obowiązków dotyczących twojej obecnej pracy.

To kuszące, aby chcieć powiedzieć potencjalnym pracodawcom dokładnie to, co robisz przez cały dzień i w jaki sposób może to być korzystne dla roli, o którą się starasz, jednak jest inny sposób, aby to zrobić dobrze

Postaraj się raczej uwzględnić to, co osiągnąłeś, niż wymienić obowiązki, za które jesteś odpowiedzialny.

Wiele osób poszukujących pracy nie docenia swoich osiągnięć i nie docenia ich wpływu na cały biznes. Nie mów tylko, że zamawiasz materiały piśmiennicze, ale także, że jesteś odpowiedzialny za zapewnienie firmie zasobów niezbędnych do skutecznego działania.

Aby te osiągnięcia i żeby zachować czytelność sugerujemy użycie list z wypunktowaniem i krótszych zdań.

list motywacyjny wzór do pobrania za darmo

Podaj swoje doświadczenie uwierzytelniające je przykładami.

Kiedy piszesz o odpowiednich umiejętnościach, cechach i doświadczeniu, spróbuj podać kilka krótkich przykładów, aby bardziej uwiarygodnić swoje CV. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz lub szukasz zmiany w karierze, pomyśl o wszystkich rzeczach, które zrobiłeś w ciągu ostatnich kilku lat – czy jest to edukacja, poprzednie miejsca pracy, czy nawet działania takie jak wolontariat.

Spróbuj wybrać przynajmniej jeden konkretny przykład wykonywanej pracy i krótko wyjaśnić, w jaki sposób wpłynęło to na poprawę funkcjonowania firmy. Nie można zapomnieć, że Twoje CV jest zaprojektowane tak, aby uzyskać zaproszenie, a nie pracę, więc pamiętaj, aby nie zagłębiać się w zbyt wiele szczegółów. Zapewnij wystarczającą ilość informacji, aby zachęcić potencjalnych pracodawców do zadzwonienia do Ciebie, tak abyś mógł wyjaśnić twarzą w twarz dokładne szczegóły zadań, które podjąłeś i umiejętności, których się nauczyłeś.

cv po angielsku wzór

Powyżej przykład skutecznego CV, które zostało napisane w oparciu o powyższe rady.

Sprawdź dostępne na stronie darmowe wzory CV, które pomogą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.